Президентът за пореден път показва, че търси конфликт с Народното събрание. Това коментира депутатът от ГЕРБ Рая Назарян в изявление пред медиите.
Мотивите на президента
Думите й бяха във връзка с решението на държавния глава атакува в Конституционния съд избора на съдия Борислав Белазелков и Десислава Атанасова за конституционни съдии. Мотивите на президента са, че при избора на двамата принципите на прозрачност, публичност и обоснованост са били нарушени. Според него те не могат да бъдат заместени от формалните обсъждания и процедури, целящи легитимирането на предварителна договорка между управляващите политически сили.
ОЩЕ: Президентът атакува в КС избора на Атанасова и Белазелков
Отговорът на ГЕРБ
Според нея целта на държавния глава е да отслаби стабилното парламентарно мнозинство, което има важната задача да провежда важни реформи.
„Президентът за пореден път демонстрира несъгласие с това, че законодателният орган работи, приема важни закони и решени яза държавата, което явно противоречи на неговото разбиране за еднолично управление на държавата, каквото наблюдавахме през времето на управлението на служебните кабинети.
Призивът им към Радев
„Призоваваме президентът да не оказва натиск на независимия Конституционен съд“, каза Назарян. От ГЕРБ напомниха на Радев, че той назначава еднолично съдиите от президентската квота.
"Процедурата, която Народното събрание проведе за избор на конституционни съдии, беше публична, прозрачна и открита. Тази публичност, прозрачност и откритост, президентът също ще я дължи в момента, в който той трябва да назначи конституционни съдии от неговата квота. Ще я дължи на обществото тази откритост“, каза тя. ОЩЕ: ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ направиха Атанасова и Белазелков конституционни съдии с 9-годишен мандат
Изборът на Белазелков и Атанасова
Белазелков и Атанасова бяха избрани в края на миналата седмица, като "за" Белазелков гласуваха 154 депутати от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС, а Атанасова събра подкрепата на 159 народни представители от трите партии. С решението си обаче депутатите отвориха тежък спор за продължителността на мандата на новите конституционни съдии. Причината е, че в двете решения, с които те бяха избрани, е записано, че мандатът им ще е 9 години.